قلعه‌ای از بطری‌های پلاستیکی رها شده در طبیعت!

اشتراک گذاری از طریق تلگرام به اشتراک گذاری در تلگرام
با کلیک بر روی این دکمه، می توانید این مطلب را در تلگرام به دوستان و گروههای خود معرفی کنید.
گردآوری کننده گردآوری: احسان بلوریان، 1396/05/10

سالانه میلیون‌ها تن پلاستیک به عنوان زباله به دریاها ریخته می‌شود و محیط زیست را آلوده می‌کند. یک شهروند کانادایی شیوه‌ای خاص خود را برای مبارزه با آلاینده‌ها طرح‌ریزی کرده و قلعه‌ای از بطری‌های پلاستیکی ساخته است. این ساختمان قرار است امسال (۲۰۱۷) به پایان برسد و مرکزی باشد برای گردشگران تا بیایند و درباره مشکل آلاینده‌های پلاستیکی گفت‌وگو کنند.

قلعه‌ای که از بطری‌های پلاستیکی، شبیه قلعه‌های سده‌های میانه ساخته شده. این قلعه در جزیره "بوکاس دل تورو" در شمال غربی پاناما قرار دارد. ۴۰ هزار بطری پلاستیکی برای ساخت این قلعه به کار رفته است. هدف این اقدام توجه بیشتر به محیط زیست بوده است.


ساخت قلعه از میلیون‌ها تن پلاستیک آلوده کننده محیط زیست

نمای بیرونی و درونی این دژ مصنوعی از بطری‌های پلاستیکی است و قصد دارد به ورود سرسام‌آور آلاینده‌های پلاستیکی به اقیانوس‌ها اعتراض کند. موسسه تحقیقاتی "آینده اقیانوس‌ها" اعلام کرده که در سال ۲۰۱۳ میلادی تولیدات پلاستیکی جهان ۳۰۰ میلیون تن بوده و تنها بخش کوچکی از آن بازیافت شده است. بخش اعظم آشغال‌های پلاستیکی به اقیانوس‌ها ریخته شده‌اند.


قلعه‌ پلاستیکی در جزیره بوکاس دل تورو، شمال غربی پاناما

تنها در جزیره کوچک "بوکاس دل تورو" پاناما با ۶۲ کیلومترمربع مساحت، سالانه یک‌و‌نیم میلیون بطری پلاستیکی به دور ریخته می‌شوند. روبرت بزو این شیشه‌ها را برای طرح ساختمانی خود جمع‌آوری می‌کند. او می‌خواهد با این کار، علیه آلایش پلاستیکی محیط زیست اعتراض کند.


اعتراض به آلایش پلاستیکی محیط زیست بوسیله ساخت قلعه با قطعات پلاستیکی رها شده در طبیعت

بطری‌های پلاستیک در قفس‌های آهنی جای داده می‌شوند و در نمای قلعه به کار می‌روند. در هر بخش نما حدود ۳۰۰ بطری نیم لیتری یا ۱۲۰ شیشه ۵/ ۱ لیتری استفاده شده است. دیوارهای بوجود آمده از شیشه‌های پلاستیکی سپس با لایه‌ای از بتون پوشیده می‌شوند.


قلعه ای با شیشه‌های پلاستیکی در پاناما

روبرت بزو معتقد است که استفاده از بطری‌های پلاستیکی برای ساخت خانه‌های ویلایی بسیار مناسب است. او می‌خواهد چنین طرحی را برای ساختمان یک مرکز آموزشی پیاده کند و به این ترتیب به مسئولان کشورهای در حال توسعه بیاموزد که استفاده از شیشه‌های پلاستیکی در چنین ساختمان‌هایی مقرون به صرفه نیز هست و شیشه‌های پلاستیکی در برابر حرارت نیز مقاوم هستند.


منبع: دویچه وله

میزان رضایت شما از این مطلب چیست؟
عالی خوب معمولی بد خیلی بد
میانگین نظرات تاکنون: معمولی

اشتراک گذاری از طریق تلگرام این مطلب را با دوستان خود در تلگرام به اشتراک بگذارید !

مجله گردشگری جاکو
کانال تلگرام جاکو

صفحه اینستاگرام جاکو

آیا تا کنون به این فکر کرده اید که ...
مکانها و فضاهای مسکونی خالی خود را (حتی یک اتاق)، بدون واسطه، حتی برای یک شب اجاره دهید. حتما به درآمد حاصل از آن فکر می کنید!
ثبت مکان در جاکو از شما، معرفی مشتری از ما

همین الان یک مورد ثبت کنید